Image and video hosting by TinyPic

19/12/11

Με την πέμπτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός εδραιώθηκε στην κορυφή...

Με την πέμπτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός εδραιώθηκε στην κορυφή της Σούπερ Λίγκας, Ο Φουστέρ με καταπληκτικό σουτ στο 9ο λεπτό και ο Τζιμπούρ με το ένατο φετινό του γκολ στο 43' ήταν οι σκόρερ στο 2-0 επί του ΠΑΣ Γιάννινα. Να σημειωθεί ότι από τις 27 Νοεμβρίου που ο Ολυμπιακός έχασε στην Τρίπολη, ο Μέγερι συμπλήρωσε 470 λεπτά χωρίς να παραβιαστεί η εστία του. Σ' αυτά τα πέντε διαδοχικά νικηφόρα ματς στο πρωτάθλημα οι “ερυθρόλευκοι” έχουν συντελεστή τερμάτων 18-0. Σε σχέση με προηγούμενα ματς, ο Ολυμπιακός ήταν λιγότερο εκρηκτικός και αποτελεσματικός. Ο Μιραλάς ήταν σε καλή βραδιά, ιδίως στο πρώτο ημίχρονο που ήταν πιο έντονη η πίεση. Στο πρώτο γκολ ο Φουστέρ πριν πιάσει το κεραυνοβόλο μακρινό σουτ συνεργάστηκε άψογα με τον Μοντέστο, ενώ στο δεύτερο ο Τζιμπούρ αξιοποίησε από κοντά την σέντρα του Μανιάτη και αδράνεια της άμυνας του ΠΑΣ. Η εικόνα του αγώνα πιθανώς να ήταν διαφορετική αν ο διαιτητής έδινε το καταφανέστατο πέναλτι στο 41' όταν ο Μέγερι ανέτρεψε τον Λίλα. Στο β' ημίχρονο ο ΠΑΣ έπαιξε πιο ανοιχτά για να σκοράρει, αλλά δεν είχε επιθετικές λύσεις.